«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել առանց Արցախի ժողովրդի». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունվարի 24-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի շվեդ պատգամավոր, ԵԺԿ խմբակցության անդամ Լարս Ադակտուսոնին, ով Հայաստանում է ՀՅԴ Եվրոպայի Դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ եւ հրավերով: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է երկկողմ եւ բազմակողմ խորհրդարանական դիվանագիտությանն ու համագործակցությանը վերաբերող հարցերի: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնորդվում է ոչ թե արագ, այլ խելամիտ քայլերի արվեստով՝ նպատակ ունենալով խուսափել բաժանարար գծերից: Այս համատեքստում կարեւորվել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության եվրոպական վեկտորի դերը՝ համադրված Ռուսաստանի հետ բարեկամական եւ ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններով:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ չնայած ազգային խորհրդարաններից յուրաքանչյուրն ունի քաղաքական օրակարգի կազմավորման իր առաջնահերթությունները, այնուամենայնիվ, հայկական կողմն ակնկալում է համաձայնագրի վավերացման գործընթացի խթանում, ինչում իրենց դերը կարող են ունենալ նաեւ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ արցախյան շարժումը, որի 30-ամյակը լրանում է այս տարի, ոչ մի կերպ չի կարող բնութագրվել որպես աշխարհաքաղաքական: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ հակամարտությունը բացառապես ազգային է՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի՝ ժողովրդավարական արժեքների իրացման ցանկության, Ադրբեջանի հետ արժեհամակարգային տարբերությունների եւ դրանց հաղթահարման անհնարինության վրա: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներից ակնկալվում է առավել ակտիվ ներգրավվածություն հակամարտության կարգավորման գործընթացում՝ առանց խոչընդոտ դիտարկելու Ադրբեջանի, այսպես կոչված, «սեւ ցուցակի» առկայությունը: Այս համատեքեստում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ներգրավվածության հարցը հակամարտության կարգավորման գործընթացում՝ նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը եւ նրա կամարտահայտությունը կարիք ունեն առավել միջազգայնացված լինելու:
Հանձնաժողովի նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում մեծապես կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դերն ու ջանքերը՝ հարցի լուծման եւ տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում: Կողմերը փաստել են, որ հակամարտությունը չի կարող լուծում ունենալ առանց Արցախի ժողովրդի:
Զրուցակիցները եվրոպական խորհրդարանական հարթակներում առավել սերտ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:

А.Ашотян: “Нагорно-Карабахской конфликт не может быть решен без народа Арцаха”
24 января председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял шведского депутата Европарламента, члена фракции ЕНП Ларса Адактусона, находящегося в Армении по инициативе и приглашению Европейского офиса Ай Дата (Армянского Суда) АРФД. На встрече присутствовал руководитель Европейского офиса Ай Дата Г.Карапетян.
Приветствуя гостя в НС, А.Ашотян обратился к вопросам, касающимся двустороннего и многостороннего сотрудничества, а также парламентской дипломатии. Председатель комиссии отметил, что Армения в своей внешней политике руководствуется искусством не скороспелых, а мудрых шагов, стремясь избегать разделительных линий. В этом контексте подчеркнута роль европейского вектора внешней политики РА – в совмещении с   дружественными и стратегическими союзническими отношениями с Россией.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, г-н Ашотян подчеркнул важность скорейшей ратификации документа в национальных парламентах.   Председатель комиссии отметил, что хотя каждый из национальных парламентов имеет свои приоритеты формирования политической повестки, тем не менее армянская сторона ожидает стимулирования процесса ратификации соглашения, в чем свою роль могут сыграть также депутаты Европарламента.
Обратившись к процессу мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, А.Ашотян подчеркнул, что   Арцахское движение, 30-летие которого исполняется в этом году, никоим образом не может быть охарактеризовано как геополитическое. В связи с этим он добавил, что конфликт исключительно национальный, основанный на желании народа Арцаха реализовать демократические ценности, на различиях ценностной системы с Азербайджаном и невозможности их преодоления. Председатель комиссии отметил, что от депутатов Европарламента ожидается активная вовлеченность в процесс урегулирования конфликта, без рассмотрения в качестве препятствия наличия так называемого “черного списка”   Азербайджана. В этом контексте А.Ашотян подчеркнул важность вопроса вовлечения народа Нагорного Карабаха в процесс урегулирования конфликта, отметив, что народ НК и его волеизъявление нуждаются в  более широком международном признании.
Председатель комиссии в процессе урегулирования НК-конфликта особо выделил роль и усилия сопредседателей МГ ОБСЕ – в деле решения вопроса и сохранения стабильности в регионе. Стороны констатировали, что конфликт не может иметь решения без народа Арцаха.
Собеседники выразили готовность к более тесному сотрудничеству на европейских парламентских площадках.